تجربه من از مصاحبه با کمیسیون بالینی سازمان نظام

یادداشتی که در ادامه می‌آید، در واقع برآمده از تجربه من از جلسه کمیسیون بالینی سازمان نظام است. در همین جلسه بود که اعضای محترم کمیسیون با اعطای پروانه اشتغال به من موافقت کردند. اکنون نیز پس از حدود ۴ سال از آن رویداد، مجددا این یادداشت را منتشر می‌کنم و امیدوارم که مورد توجه دوستان و همکاران قرار گیرد.
#
هرچند در مصاحبه سازمان نظام پذیرفته شدم ولی قانع کردن تیم مصاحبه کننده ای که رویکردشان شناختی بود اصلا کار ساده ای نبود. فقط دکتر بیرشک در آن جلسه مرا درک می کرد.

وقتی می گفتم رابطه درمان می کند، دکتر مهریار می گفت هیچ درمانی بی رابطه نمی شود.
(شاعر می گوید: میان ماه من تا ماه گردون…تفاوت از زمین تا آسمان است)
وقتی می گفتم رویکرد وجودی از اینکه به عنوان یک مکتب مستقل شناخته شود گریزان است و بیشتر خود را یک گرایش فکری می داندتا یک رویکرد، دکتر هاشمیان می گفت مگر می شود؟

دکتر هاشمیان از همگونی اعضای گروه می گفت و من برای او توضیح دادم که همگونی همواره لازم نیست و ما درمواردی مانند جنسیت گروهها را همگون نمی کنیم.
دکتر هاشمیان از من پرسید که چگونه در گروه یک بیمار مرزی و یک افسرده کنار هم می نشینند، این چطور امکان دارد؟ و من گفتم در صورت شدت بیماری، گروههای مشکل محور می تواند انتخاب بهتری برای یک بوردرلاین یا افسرده باشد.
دکتر هاشمیان در نهایت از اسکیما در رویکرد روابط بین فردی پرسید، تا با به کاربردن کلمه اسکیما، ذخایر واژگانی مرتبط با نظریه غالب خودشان را هم عرضه کند.

دکتر مهریار از شواهد پژوهشی به نفع درمان وجودی می پرسید و وقتی من از تاثیر آن در درمان بیماران سرطانی گفتم، گفت: من هم یک بیمار سرطانی دارم که او از درمان راضی است و من نیستم! (البته از این که نگفتم این رویکرد شواهد گریز است، پشیمان نیستم)!

به دکتر مهریار گفتم البته که بدیهی به نظر می رسد وقتی می گوییم: رابطه درمان می کند یا می گوییم نطریه سالیوان با محوریت ارتباط بنا شده، ولی این همان نقدی است که دیگران به این نظریات دارند و معتقدند آنها از بدیهیات صحبت کرده اند و بنابراین جایگاهی برای این نظریه (خصوصا روابط بین فردی) نمی بینند. دکتر بیرشک در ادامه صحبت های من توضیح داد که وقتی ما کتابی در مورد رولو می ترجمه کردیم دوستان پس از مطالعه آن می گفتند “می” که چیزی نگفته، همه ی اینها را خودمان هم می دانستیم!
.
یک بار در طول مصاحبه دچار لغزش کلامی شدم و به جای اینکه بگویم: اجازه بدهید توضیح بدهم، گفتم: شما نمی دونید!
.
وقتی می گفتم که رولو می می گوید درمانگر با تمامیت انسانی خویش پا به جلسه می گذارد
یا
وقتی می گفتم ما تلاش برای درمان سیپتوم ها یا نشانه ها نداریم و سعیمان این است که مراجع را به انتخاب های خویش آگاه کنیم.
و البته
وقتی انتقاد کردم که شناخت درمانی تکنیک محور است.
.
(تنم می لرزید و دهانم خشک شده بود)!
.
.
دکتر فتی در طول مصاحبه فقط گوش می داد و سخنی نگفت!
.
.
و در نهایت اینکه:
این مصاحبه فرصت بسیار ارزشمندی برای من ایجاد کرد تا در یک گفتگوی حرفه ای با اساتید محترم به بحث بنشینم و دیدگاههای خودمان را به یکدیگر عرضه کنیم.
اساتیدم به من آموختند که حتی در صورت مخالفت با دیدگاه نظری دیگران، نباید عرصه را برای ظهور آن تنگ کرد و فرصت ابراز را از آنها گرفت.
آنها به من نشان دادند که حضورشان در آن کمیسیون، به منظور تثبیت یک دیدگاه نظری در جامعه روانشناسی کشور نیست و دغدغه شغلی و حرفه ای آنها، حضور افراد بی صلاحیت در جامعه روانشناسی کشور است.
آنها در تمام طول جلسات با احترام سوال می پرسیدند، و هر چند دیدگاه نظری من را با نگاهی انتقادی دنبال می کردند ولی هرگز سعی در تحمیل نظرات خودشان به من نداشتند.

از همه ی آنها متشکرم و امیدوارم پاسخگوی اعتماد آنها باشم.
.
.
۳ آبان ۹۲

دیدگاه‌ها

پرستو

۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۳

با سلام و خسته نباشید از راهنمایی های مفیدی که برای ما گذاشتید .بنده ارشد عمومی هستم و تازه فارغ التحصیل شدم .برای اقدام به مجوز چه کارهایی باید انجام بدم .اگر مقدور هست شماره تماس بنده گذاشتم راهنمایی بفرمایید
با تشکر از زحمات شما
۰۹۱۹۲۴۷۳۹۶۱ تلگرام
پرستو طاوسی

پاسخ

حمیدرضا ساسان فر

۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۹

سلام
لطفا به من در واتزآپ پیام بفرستید. ۰۹۳۵۷۰۰۳۹۳۲

پاسخ

مصداقی

۲۲ مهر ۱۳۹۸ - ۰۱:۰۴

سلام
لطف میفرمایید کتاب‌ها و منابعی رو معرفی کنید برای بهتر فهمیدن نظریه ها

پاسخ

حمیدرضا ساسان فر

۱ آذر ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۶

سلام ، لازم است بر روی پایان نامه و رویکرد درمانی خود مسلط باشید و هر منبعی را در این زمینه مطالعه بفرمایید.

پاسخ

زهرا نوری

۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۱

با سلام و احترام.
شما تقریبا جزو معدود افرادی هستید که تجربیات ارزشمند خود را با افرادی که در این زمینه دغدغه و نگرانی دارند، به اشتراک گذاشته اید. از این حسن نیت شما بسیار بسیار سپاسگزارم.
إن شاالله موفق و پیروز باشید.

پاسخ

حمیدرضا ساسان فر

۲۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۰۱

سلام، لطف دارید.

پاسخ

محسن

۳ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۰۲

سلام. ممنونم از راهنمایی و نکاتی که گفتین
در مورد انتخاب رویکرد درمانی ذهنم خیلی آشفته هست و نمیدونم با کارهای متفاوتی که تو هر چیزی سرک کشیدم چطور میتونم متمرکز شم. امکان هست مشاوره تلفنی با شما داشته باشم. ممنونم

پاسخ

حمیدرضا ساسان فر

۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۹

سلام در این زمینه مشاوره ندارم ولی در واتساپ پیام بگذارید، در حد امکان کمک می کنم.

پاسخ

پریسا

۲۶ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۸

سلام و وقت بخیر ..میشه اقدامات لازم جهت دریافت پروانه اشتغال رو لطف بفرمایین

پاسخ

حمیدرضا ساسان فر

۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۵

سلام، لطفا به واتساپ من پیام بدهید.

پاسخ

افشار

۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۱

سلام و عرض ادب ممنون از اینکه تجربیات خودتونو به اشتراک گذاشتین یه سوال داشتم کمکم کنید ممنوتون میشم من میخوام بدونم اعضای هئیت ژوری کدوم یکی از استادید هستن در واقع من میخوام بدونم استاد مد نظر من جزو اعضا هست یا خیر
ممنونم از لطفتون

پاسخ

محمد

۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۰۱:۴۹

سلام ممنون از راهنمایی بسیار خوبتان خیلی خوب راهنمایی کردید فقط راستش بنده یک سوال دارم راستش من دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی تربیتی هستم و دیگر چیزی به فارغ التحصیلی ام نمانده فقط دفاع پایان نامه دارم و خیلی علاقه دارم بعد از ان برای مجوز اقدام کنم ولی از مصاحبه ان می ترسم، واقعا می ترسم به خوبی نتوانم مصاحبه را پشت سر بگذرانم و سوالات را نتوانم پاسخ بدهم در این مورد از شما خواهش می کنم بنده را یک راهنمایی خیلی خوبی بکنید.ممنون

پاسخ

حمیدرضا ساسان فر

۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۵

سلام، لطفا به واتساپ من پیام بدهید.

پاسخ

مریم

۲۷ آبان ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۷

زمان مصاحبه چقدر بود من میخوام رویکرد سی بی تی رو بگم فقط و درمان وسواس و افسردگی ؟و برای تکنیک :نوشتن چرخه افکار و مقایسه شدتش در طول روز، مشاهده افکار ، خرس سفید وگنر،ریلکسیشن ،تنفس دیافراگمی ، ریتمیک خوندن افکار و تصویر سازی، خرس سفید وگنر،تایم وری،و اینکه سناریو نویسی برای افکار… وقت میشه اینا رو بگم شماره واتساپتون رو ندارم کاش میشد صحبت کنم و کمی جهت دهی بشم.

پاسخ

Avsat.malaki

۱۵ دی ۱۴۰۰ - ۰۰:۲۴

عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما استاد گرامی
من احتمالا سال آینده به مصاحبه سازمان دعوت میشم.
چند سوال داشتم از خدمت شما .اگر راهنمایی بفرمایید ممنون و قدردان شما می شوم

پاسخ

ساسان

۱۳ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۴

درمان شناختی تکنیک محور است؟ میشه منبع علمی این حرف رو معرفی کنید؟ اگر هم نظر شخصی است میشه بگید چرا نظر شخصی دادید جایی که باید برای هر حرفتون منبع علمی میداشتید؟

پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.