گروه درمانی

گروه درمانی به شکلی از روان درمانی اشاره دارد که تعدادی از افراد بیش از ۲ نفر و حداکثر تا ۱۲ نفر که داوطلب دریافت روان درمانی هستند به صورت یک بار در هفته و در زمانی به طول ۲ ساعت به هدف رشد شخصی و بالابردن آگاهی به ویژه در حوزه روابط بین فردی گرد هم می آیند. گروه درمانگر به عنوان تسهیل گر روابط میان اعضا، به آنها در این فرایند رشد کمک می کند. گاهی ممکن است یک نفر کمک درمانگر نیز به گروه درمانگر در اداره گروه یاری رساند.

 • برای شرکت در گروه لازم است که در ابتدا یک ملاقات فردی میان شما و گروه درمانگر ترتیب داده شود، این کار از این جهت اهمیت دارد که شما را با گروه و قوانین آن آشنا می کند و در این میان گروه درمانگر هم بررسی می کند که آیا حضور شما در گروه برای شما منفعت درمانی در پی دارد یا بهتر است که روان درمانی را با ساختار دیگری دنبال کنید.
 • گروه برای بهتر کار کردن لازم است که توسط گروه درمانگر همگون شود. همگونی در زمینه مشکلات، تحصیلات و سن و مواردی مانند این خواهد بود. بنابراین شما در زمینه مشکلات شخصی و فردی خود، احساس هماهنگی با اعضای گروه خواهید داشت و این به بالابردن احساس امنیت شما در گروه کمک می کند.
 • از آنجایی که ایجاد احساس امنیت و اعتماد در گروه به بهتر کار کردن گروه کمک می‌کند، گروه درمانگر با وضع قوانینی از این جو امن مراقبت می کند. از جمله این قوانین به موارد زیر می توان اشاره کرد:
 • ۱- رازداری: رازداری یعنی هیچکدام از اعضای گروه از جمله درمانگر نمی تواند محتوای جلسه را برای فردی بیرون از گروه بازگو کند.
 • ۲- عدم روابط بیرون از گروه: اعضای گروه نمی توانند بیرون از گروه با یکدیگر در ارتباط حقیقی یا مجازی باشند. ارتباط اعضای گروه بعد از پایان جلسه گروه تمام شده و تا هفته آینده در ارتباط با یکدیگر نخواهند بود.
 • ۳- عدم تاخیر در ورود به جلسه: از انجایی که همواره تلاش می شود که گروه راس ساعت مقرر شروع شده و راس ساعت مقرر تمام شود، لذا حضور به موقع در جلسات تاکید می‌شود
 • ۴- غیبت: غیبت باعث برهم خوردن انسجام و نظم گروه می شود، بنابراین اعضای گروه متعهد هستند که با کمترین غیبت ممکن در گروه حاضر شوند.
 • شاید بهترین زمان برای اینکه روان درمانی گروهی پایان یابد زمانی باشد که درمانگر و مراجع بر خاتمه درمان به توافق برسند. با این همه همواره حقوق مراجع بر خروج داوطلبانه از درمان مورد توجه قرار می‌گیرد چنانچه ورود او به درمان نیز به صورت داوطلبانه بوده است.
 • در حال حاضر یک گروه به صورت آنلاین روزهای دوشنبه از ساعت ۱۷ الی ۱۹ برگزار می شود. در حال حاضر هیچگونه پذیرش مراجع فردی یا گروهی به صورت حضوری ندارم. شرکت در گروه همانطور که توضیح داده شد منوط به شرکت در یک جلسه انفرادی است، چنانچه برای شرکت در گروه مناسب تشخیص داده شوید یا گروه برای شرکت شما در آن مناسب تشخیص داده شود، می توانید در گروه شرکت کنید. هر چند در بعضی از اوقات گروه امکان پذیرش عضو جدید را ندارد ولی با ثبت مشخصات شما در فهرست انتظار، به محض امکان ورود به گروه، با شما هماهنگ خواهد شد.
 • برای شرکت در جلسه انفرادی ورود به گروه درمانی در تلگرام یا به صورت پیامک به شماره من ۰۹۳۵۷۰۰۳۹۳۲ پیام بدهید.
  با احترام